O CHIMPANZEE BLOGU

Nebyli jste stvořeni, abyste vstávali, když je nebe plné hvězd, abyste žili život za svými víčky a do úst vkládali plastově chutnající objekty s podivuhodnou energetickou a výživovou hodnotou. Rádi vyprávíme příběhy a toto je místo, kde je s námi můžete sdílet. (Mimochodem to funguje oboustraně; zanechte koment-- prosíme a děkujeme)

Bezlepek, o co přesně jde?

18.08.2014 | Mgr. Veronika Drbošalová | 0 comments

Dnešní moderní stravování = příliš průmyslově zpracovaných potravin → přehnaná imunitní odpověď organizmu → chronický zánět →  chronické onemocnění...

BEZLEPEK – O CO PŘESNĚ JDE?

Dnešní moderní stravování = příliš průmyslově zpracovaných potravin → přehnaná imunitní odpověď organizmu → chronický zánět →  chronické onemocnění

Chléb, rohlíky, dalamánky, housky, preclíky, koláče, dorty, perníky, oplatky, sušenky, palačinky, vločky, knedlíky, strouhanka, těstoviny, piškoty …to je výčet potravin, které se v našem jídelníčku vyskytují častěji, než je potřeba a mají jedno společné – velké množství lepku! A právě lepek může u některých lidí vyvolávat přehnanou autoimunní reakci a způsobit tak zdravotní problémy (nejčastěji jde o průjem, plynatost, zvracení, zácpa, nevolnost, podráždění kůže, úbytek hmotnosti,  anémie, chronická únava, bolesti kloubů, svalové křeče, problémy se štítnou žlázou, neurologické obtíže).

LEPEK  neboli gluten je směs dvou bílkovin nacházející se především v pšenici, ječmeni a žitě.

Nesnášenlivost lepku se označuje jako celiakie.

Celiakie se může projevit ihned po narození nebo kdykoli v průběhu života. Charakteristické jsou také příznaky v dětském věku, které zahrnují celkové neprospívání, zpomalení růstu, vzedmutí břicha a mastnou stolici. 

Jedinou účinnou terapií je přísné celoživotní dodržování bezlepkové diety.

POTRAVINY PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÉ:

kukuřice, pohanka, rýže, proso, amarant, luštěniny: sója, hrách, čočka, fazole, zelenina  a ovoce, maso, mléčné výrobky neškodí (pozor na různá zahušťovadla, emulgátory a dochucovadla – např. u jogurtů)

 

Pozor na lepek ve skryté formě:

Paštiky, salámy, hořčice, kečupy, sojová omáčka, tatarská omáčka, dressingy, masox, bujóny, sekaná, prejty, masové konzervy, párky, klobásy, buřty, čokoláda, nugát, karamel, cornflakes, lipo, želé, želatinové výrobky, marmelády a nebo bramborové lupínky s obsahem sladu, mléčné výrobky zahuštěné pšeničným škrobem stejně jako pudingy, zmrzliny a další.

 

Bezlepkový způsob stravování je plnohodnotný, pestrý, chutný a zdraví prospěšný. 

Základem je výběr bezlepkových obilovin a výrobků označených tímto symbolem:

(zdroj: Život bez lepku – kuchařka pro pevné zdraví, Annalise G. Roberts a Claudia Pillow, PhD., www.penam.cz)Podobné příspěvky
STARŠÍ PŘÍSPĚVKY » « NOVĚJŠÍ PŘÍSPĚVKY

Napsat komentář

GO UP
Chimpanzeebar.com
IČ: 37564908
DIČ: CZ27564908
Číslo účtu: 110 110 7602 / 5500
Společnost je zapsána u městského soudu v Praze,
oddíl C, vložka 113612.